past staff and editorial board members

EDITORIAL BOARD MEMBERS

Max Ascoli (1934–1941)

Karl Brandt (1934–1938)

Gerhard Colm (1934–1941)

Arthur Feiler (1934–1942)

Eduard Heimann (1934–1941)

Alvin Johnson (1934–1965)

Alfred Kӓhler (1934–1941)

Horace M. Kallen (1934–1941)

Emil Lederer (1934–1939)

Fritz Lehmann (1934–1940)

Rudolf Littauer (1934–1941)

Carl Mayer (1934–1941; 1951–1965)

Hans Speier (1934–1950)

Hans Staudinger (1934–1941; 1963–1965)

Max Wertheimer (1934–1941)

Frieda Wunderlich (1934–1941)

Arnold Brecht (1935–1941)

Albert Salomon (1935–1941; 1953–1955)

Hans Simons (1935–1944, 1950–1953)

Gaetano Salvemini (1936–1941)

Erich Hula (1939–1941; 1955–1970)

Felix Kaufmann (1939–1941)

Leo Strauss (1939–1949)

Ernst Karl Winter (1939–1941)

Nino Levi (1939–1941)

Kurt Riezler (1939–1941; 1951–1955)

Fernando De Los Rios (1939–1941)

Hans Kelsen (1940–1941)

Richard Schüller (1939–1941)

Bronislaw Malinowski (1940–1941)

Jakob Marschak (1940–1950)

Adolph Lowe (1941–1965)

Hans Neisser (1944–1965)

Bryn J. Hovde (1946–1950)

Felicia J. Deyrup (1948–1971)

Saul K. Padover (1950–1965; 1971–1977)

Howard B. White (1950–1966)

Joseph Cropsey (1953–1955)

Will Lissner (1955–1966)

Alfred Schultz (1955–1959)

Mary Henle (1956–1965)

Hans Jonas (1956–1965)

Robert L. Heilbroner (1960–2004)

Joseph J. Greenbaum (1962–1965; 1966–1970)

Dennis H. Wrong (1962; 1965)

Peter L. Berger (1964)

Aron Gurwitsch (1964–1970)

Nathan Brody (1965–1970)

Oscar Ornati (1965–1966)

William Jovanovich (1966–1970)

Benjamin Nelson (1966–1970)

Hannah Arendt (1971–1976)

Stanley Diamond (1971–1989)

Arien Mack (1971)

Arthur Vidich (1971–1986)

Daniel Yankelovich (1972–1989)

Jerome Bruner (1981–1989)

Jeffrey Goldfarb (1989–1998)

Sonia Kruks (1989)

Deborah Poole (1989–1998)

Talal Asad (1990)

Sidney Morgenbesser (1990–1994)

Charles Tilly (1990–2008)

Alan Wolfe (1990–1993)

James Miller (1993–2000)

Alan Ryan (1995–)

Yirmiyahu Yovel (1998–2006)

Elzbieta Matynia (2000–)

Louis Menand (2000–2004)

James Walkup (2001–)

Arjun Appadurai (2004–2017)

Alice Crary (2006–2010)

Corey Robin (2006–2015)

Ahmed Bawa (2010–)

Oz Frankel (2010–)

Kenneth Prewitt (2014–)

Akeel Bilgrami (2018–)

MANAGING EDITORIAL ASSISTANTS

James Walkup (1986–1993)

Cecilia Ojeda (2000–2002)

Sarah Fauer (2002–2007)

Anne Kirkham (2002)

Terra Morais (2002)

Smoki Musaraj (2002–2003)

John Giunta (2003)

Robert Seyfert (2003–2004)

Evan Feldman (2004–2006)

Christine Wood (2004–2005)

Adam Gannaway (2005–2008)

Ritchie Savage (2005–2006)

Briana Young (2005)

Adam Rothstein (2006–2007)

Brianna Young (2006)

Benjamin Marte (2007–2009)

Vera Ruel-Wunsch (2007–2008)

Tim Johnson (2008)

Matthew Congdon (2008–2009)

Chris Crews (2008)

Michael Bonomo (2009)

Margis Befekadu (2009)

Stephanie Damoff (2009)

Blair Taylor (2009–2010)

Alison McQueen (2009)

Patricia Round (2009–2010)

Lesley Steele (2009–2013)

Rezvaneh Ganji (2010; 2013–2014)

Kianoosh Hashemzadeh (2010–2011)

Keysha Whitaker (2010)

Melynda Fuller (2010–2011)

Kelsea Baumann-Murphy (2011–2013)

Vivian Lee (2011–2012)

Melanie Kelliher (2012–2013)

Kevin Ewing (2013)

Meredith Bapir (2013–2016)

Elizabeth Mills (2013–2015)

Andrew Osborne (2015)

Jerusalem Parsons (2015–2018)

Timothy Sughrue (2015–2017)

Michael Yarbrough (2015)

Lydia Nobbs (2016)

Udeepta Chakravarty (2017)

Roshni Majumdar (2017–2018)

Emily Perron (2018–)

Elisha J. Stewart (2018–)

Maddie Olsen (2019–)

CHAIRMEN OF THE BOARD

Leo Strauss (1941–1943)

Alvin Johnson (1943–1950; 1953–1960)

Erich Hula (1950–1953)

Hans Staudinger (1960–1962)

Dennis H. Wrong (1963–1964)

Peter L. Berger (1965–1970)

Arien Mack (1983)

SECRETARY OF THE BOARD

Hans Speier (1939–1950)

EDITORS

Erich Hula (1949–1950)

Alvin Johnson (1950–1960)

Hans Studinger (1960–1962)

Dennis H. Wrong (1963–1964)

Peter L. Berger (1965–1970)

Arien Mack (1971–)

ASSOCIATE EDITORS

Leo Strauss (1943–1949)

Felicia J. Deyrup (1949–1950; 1964–1971)

* [1950–1960] Book Review Editor

Elizabeth Todd (1960–1963)

Patricia M. H. Johnson (1963)

ADVISORY COUNCILMEMBERS

Alvin Johnson (1965–1970)

Hans Jonas (1965–1970)

George Lichtheim (1965–1970)

Herbert Marcuse (1965–1970)

Carl Mayer (1965–1970)

Will Lissner (1966–1970

MANAGING EDITORS

Elizabeth Todd (1939–1946; 1951–1959)

Janet Rosenwald (1946–1951)

Tracey McPeake (1993–1994)

Maeve O’Connor (1995–1996)

G. Nick Street (1996–1997)

Davide R. Dickson (1997)

Cara Schlesinger (1997–)

CIRCULATION MANAGERS

Sarnia Marquand (1939)

 

June Nebiker (1939–1941)

COPY EDITORS

Jason Renker (?–2000)

Bill Finan (2001–2016)

Patrice Lord (2016–)

ASSISTANTS TO THE EDITOR

Lone Bruun (1970)

Mary Billings (1971–1973)

Marion Amico (1973–1974)

David Allen (1974)

Elizabeth Spath (1974–1979)

Carol Di Bari (1979–1981)

Ellen DeLorenzo-Imbimbo (1982)

Leslie Wayne (1983)

Bonnie Hagenbuch (1983–1986)

Jacqueline Allen (1986–1987)

Nona Aguilar (1987)

Diana Cohen (1987–1993)

EDITORIAL SECRETARIES

Olivia Saunders (1943)

Ursula Reinhardt (1943–1945)

Lillian G. Lebeaux (1945–1946)

Doris Schiff (1946–1950)

Stefanie Ruskin (1950–1952)

Irene Stein (1952–1955)

Irene Sharick (1955–1957)

EDITORIAL FELLOWS

Andrew Tuck (1986)

James Walkup (1986)

ENDANGERED SCHOLARS WORLDWIDE RESEARCH ASSISTANTS

John Clegg (2007–2010)

Matt Congdon (2011–2013)

Ebby (Sharifi) Abramson (2014–)

Setareh Shohadaei (2015–2016)

Dolunay Bulut (2017–)

Roshni Majumdar (2017–2018)

CONFERENCE COORDINATORS

Cecilia Ojeda (2002)

Amy Porter (2003)

John Giunta (2004)

Margaret Ray (2004)

Tanya Suphatranand (2005)

Maria Juliana Byck (2006)

Roberta Sutton (2007; 2009–2014)

Elizabeth Farley (2015–2017)

Alexandra Kisielewski (2017–2019)

Rafael Munoz (2019–)

CONFERENCE ASSISTANTS

John Giunta (2002–2003)

Amy Moff (2002)

Smoki Musaraj (2002)

Patricia Ruiz-Navarro (2002)

Cecilia Ojeda (2003)

WEB ASSISTANTS

John Giunta (2006–2008)

Elizabeth Hope Atkins (2007–2008)

John Clegg (2007–2008)

Elaine Choi (2012–2013)

COVER DESIGNERS

Winterhouse/Giampieto + Smith (2004–2006)

Veronica Swords (2005–2006)

C. Aaron Beasley (2006)

Jamie Prokell (2006–)

Sarahmay Wilkinson (2006)

Robert Grossman (2012)

Elaine Choi (2013)